Am andern Tag war die Hochzeit. Während der Trauung hörte man die Braut weinen, es schien, als ahne sie ihr trauriges Schicksal voraus, während der Bräutigam, Herr Peter Salomon Curius, selbstbewußt und höhnisch lächelnd um sich blickte. Die Sache war die, daß es kein Geschöpf auf Gottes Erdboden gab, dem er sich nicht überlegen gefühlt hätte.
Als das Hochzeitsmahl zu Ende war, wurde Engelhart mit den andern Kindern ins Freie geschickt. Es war ein lieblicher Garten hinter dem Haus, voll Apfel- und Kirschenbäumen. In dem dumpfen Trieb aufzufallen, sonderte sich Engelhart von der Gesellschaft ab und schritt in einer den Erwachsenen abgelauschten Gangart in der Tiefe des Gartens hin und her. Was ihm unbewußt dabei vorgeschwebt hatte, geschah; die jüngste Cousine folgte ihm, stellte sich ihm gegenüber und blitzte ihn mit dunkeln Augen schweigend an. Nach einer Weile fragte Engelhart um ihren Namen, den er wohl schon einige Male gehört, aber nicht eigentlich begriffen hatte. Sie hieß Esmeralda, nach der Frau des Onkels Michael in Wien, und man rief sie Esmee. Dieser Umstand erweckte von neuem Engelharts prickelnde Eifersucht, und er fing an, prahlerische Reden zu führen. Der Lügengeist kam über ihn, zum Schluß stand er seinem wahnvollen Gerede machtlos gegenüber, und Esmee, die ihn verwundert angestarrt hatte, lief spöttisch lachend davon.
Um diese Zeit faßten seine Eltern den Beschluß, ihn, obwohl er zum pflichtmäßigen Schulbesuch noch ein Jahr Zeit hatte, in eine Vorbereitungsklasse zu schicken, die ein alter Lehrer namens Herschkamm leitete. Herr Ratgeber, der große Stücke auf Engelharts Begabung hielt und große Erwartungen von seiner Zukunft hegte, war ungeduldig, ihn in den Kreis des Lebens eintreten, von der Quelle des Wissens trinken zu sehen. Er dachte an seine eigne entbehrungs- und mühevolle Jugend. Noch in den ersten Jahren seiner Ehe liebte er gehaltvolle Gespräche und gute Bücher und bewahrte eine schwärmerische Achtung für alles, was ihm geistig versagt und durch äußerliche Umstände vorenthalten blieb. | Teisel päeval oli pulmapidu. Laulatuse ajal võis kuulda, kuidas pruut nuttis. Paistis, et ta aimab oma kurba saatust ette. Samal ajal heitis peigmees, härra Peter Salomon Curius, enda ümber eneseteadlikke ja põlglikke pilke. Asi oli selles, et sellel maamunal polnud ainsatki olendit, kellest ta end üle poleks tundnud. Kui pulmasöök oli läbi, saadeti Engelhart teiste lastega õue. See oli armas aed maja taga, täis õuna- ja kirsipuid. Et teiste nüris rahmeldamises silma torgata, tõmbus Engelhart omaette ja hakkas aia tagaotsas täiskasvanute pealt maha vaadatud kombel edasi-tagasi sammuma. See, mida ta seejuures alateadlikult oli kujutlenud, juhtuski: kõige noorem nõbu tuli talle järele, astus talle ette ja vaatas talle oma mustade silmadega vaikides otsa. Natukese aja pärast küsis Engelhart tema nime, mida ta oli küll juba paar korda kuulnud, aga sellest päriselt aru saamata. Tüdruku nimi oli Esmeralda, Viini onu Michaeli naise järgi, ja teda kutsuti Esmeeks. See tõsiasi äratas taas Engelharti torkiva kadeduse ja ta hakkas praalima. Valetamise vaim sai temast võitu, lõpuks oli ta oma hullust jutust ise käpakil ja Esmee, kes oli teda imestusega vahtima jäänud, jooksis pilkavalt naerdes minema. Umbes sellel ajal jõudsid Engelharti vanemad otsusele, et tema, kellel oli küll veel kooliminekuni aasta aega, tuleb saata ettevalmistusklassi, mille juhataja oli keegi vana õpetaja nimega Herschkamm. Härra Ratgeber, kes oli Engelharti andekusest väga heal arvamusel ja talle tulevikuks suuri lootusi pani, ei mallanud oodata, millal poeg elu ringmängu astub, tarkuse allikast joob. Ta mõtles enda puudusest ja vaevast kantud noorpõlvele. Veel esimestel aastatel pärast abiellumist armastas ta sisukaid jutuajamisi ja häid raamatuid ning suhtus õndsa aupaklikkusega kõigesse, mis talle vaimselt ja väliste asjaolude tõttu kättesaamatuks jäi. |