Стандартна страница. Брой символи на ред.
Thread poster: shabda
shabda
shabda  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:35
English to Bulgarian
+ ...
Jan 31, 2005

Хари Ом и Намасте!

Уважаеми колеги,

Учиха ни в университета, че стандртната страница е 30 реда от 60 символа. Кой символ обаче се използва като стандарт? Когато взема "е" се побират окло 60 символа на ред, но когато взема "i" се побират над 90 символа на ред.


 
bozhana
bozhana  Identity Verified
Canada
Local time: 07:35
English to Bulgarian
+ ...
Това важно ли е? Feb 2, 2005

На мен ми се е случвало да се уговарям на стандартна машинописна страница ( отдавна ). Редовете бяха 30, символите никой не ги броеше. Последния ми договор от БГ също споменава ст маш стр но с допълнение 1800 знака. Тъй като текста беше дълъг, това не беше проблем.Поздрави. Божана

 
Irina Popova
Irina Popova  Identity Verified
Local time: 13:35
Member (2011)
English to Bulgarian
+ ...
Пояснение Feb 2, 2005

shabda wrote:

Хари Ом и Намасте!

Уважаеми колеги,

Учиха ни в университета, че стандртната страница е 30 реда от 60 символа. Кой символ обаче се използва като стандарт? Когато взема "е" се побират окло 60 символа на ред, но когато взема "i" се побират над 90 символа на ред.


Уважаеми колега,

Стандартната страница от 30 реда по 60 знака (включително интервалите) е дефинирана по времето на машинописа. Тя така и се нарича - стандартна машинописна страница.
Във времето на електронната текстообработка, на един ред можете да поберете различен брой символи, но това не е от значение. Когато си броите стандартните страници, използвайте функцията за броене на символите, която се предлага в почти всички видове продукти за текстообработка. След това си разделете общия брой на символите в текста на 1800 и ще получите броя стандартни страници.
Надявам се, че правилно съм разбрала въпроса и съм успяла да Ви помогна?


 
shabda
shabda  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:35
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Благодаря Feb 3, 2005

Comtrans1 wrote:

shabda wrote:

Хари Ом и Намасте!

Уважаеми колеги,

Учиха ни в университета, че стандртната страница е 30 реда от 60 символа. Кой символ обаче се използва като стандарт? Когато взема "е" се побират окло 60 символа на ред, но когато взема "i" се побират над 90 символа на ред.


Уважаеми колега,

Стандартната страница от 30 реда по 60 знака (включително интервалите) е дефинирана по времето на машинописа. Тя така и се нарича - стандартна машинописна страница.
Във времето на електронната текстообработка, на един ред можете да поберете различен брой символи, но това не е от значение. Когато си броите стандартните страници, използвайте функцията за броене на символите, която се предлага в почти всички видове продукти за текстообработка. След това си разделете общия брой на символите в текста на 1800 и ще получите броя стандартни страници.
Надявам се, че правилно съм разбрала въпроса и съм успяла да Ви помогна?


Благодаря колежке!
Казаха ми, че при някои шрифтове всеки символ заема еднакво място. Courier е един от тях.


 
invguy
invguy  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:35
English to Bulgarian
Става дума за следното: Feb 4, 2005

shabda wrote:

Казаха ми, че при някои шрифтове всеки символ заема еднакво място. Courier е един от тях.


Компютърните шрифтове се делят на две групи по признак ширина на мястото, което заема един знак - шрифтове с фиксирана стъпка (fixed pitch fonts) и т.нар. "пропорционални" (fonts with proportional spacing).

Шрифтовете с фиксирана стъпка имат картина, подобна на старите печатни машини; или, от по-ново време - на първите матрични компютърни шрифтове, напр. тези на екрана под DOS или на 9-иглен матричен принтер (или въобще на матричен принтер в Draft, а не в LQ режим). При тях всички знаци заемат "кутийка" с еднаква ширина, и набраният текст се образува като се наредят "кутийките" на буквите една до друга - независимо колко място остава между самите букви. Затова например главните W и M изглеждат сплескани (за да си влязат в "кутийката"), а около малките i и l има твърде много "въздух" - въпреки че те обикновено имат серифи (хоризонтални чертички) в горния и долния край, едно от предназначенията на които е именно оптическо разширяване на буквата.

Когато операционните системи започнаха да работят с векторни шрифтове (при PC - въвеждането на TrueType при Windows 3.1), и с увеличаването на разделителната способност на мониторите и принтерите, започнаха да се използват пропорционални шрифтове. Понастоящем почти всички компютърни шрифтове са пропорционални. При тях междубуквеното разстояние зависи от това кои точно са съседните букви. Освен това и ширината на буквата не е толкова твърдо "заключена в кутийка". Затова общата картина на пропорционалния шрифт е много по-равномерна и лесно читаема: няма ги дразнещите "бели петна" около по-тесните букви, главното W и М са си комфортно широки, а i и l много често са без серифи.

Процесът на финото нагласяне на междубуквените разстояния се нарича кърнинг (kerning). Във векторните шрифтове се дефинират т.нар. кърнинг-двойки, за всяка от които се задава специфично за нея междубуквено разстояние (напр. между Н и Ш то е максимално, а между Г и А - минимално). Професионалните шрифтове за издателска дейност имат по над хиляда отделни кърнинг-двойки, които обхващат почти всички възможни комбинации от букви, вкл. малки с малки, главни с малки, главни с главни, букви с цифри, цифри с цифри, с препинателни знаци и пр.

Всъщност, днес единственият "истински" шрифт с фиксирана стъпка под Windows е Fixedsys (когато компютърът е пред забиване и няма системен ресурс да използва векторен шрифт, автоматично превключва на Fixedsys за "последните си издихания" Има обаче различни *симулирани* такива: Courier, Mono (или Monospaced), Lucida Console, Maritsa, Prestige, Orator и т.н. Това са си векторни шрифтове, които са умишлено проектирани без (или с минимален) кърнинг - така, че да създават впечатление за шрифт с фиксирана стъпка.

Именно повсеместното използване на шрифтове с фиксирана стъпка в миналото е в основата на нормата "30 реда х 60 знака". Ако не ме лъже паметта, това се получаваше при следните условия: лист А4, шрифт Pica (приблизително еквивалентен на Courier Normal 12 pt), междуредово разстояние 1 1/2 интервала, ляво поле 30 мм, горно и долно - по 20 мм, дясно - 10 мм. Може и да не съм съвсем точен, отдавна беше...

Това е картинката, в общи линии.

==================

ДОУТОЧНЕНИЯ: Горе от разсеяност първоначално бях написал System, вместо Fixedsys (сега е оправено) . Освен в Windows има и други шрифтове с фиксирана стъпка, напр. Terminal, но те имат специфично предназначение. И последно доуточнение - Courier съществува и във вариант(и) с фиксирана стъпка, но те са растерни, и имат цифра в името, означаваща размера им в пунктове (8, 10, 12)

[Edited at 2005-02-06 14:28]

[Edited at 2005-02-06 14:29]

[Edited at 2005-02-06 14:31]

И не знам защо се появяват всички тези усмихнати муцунки... там трябва да има обикновени скоби. Не съм имал намерение да се смея чак толкова...

[Edited at 2005-02-06 14:33]


 
shabda
shabda  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 13:35
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Thank you invguy Feb 7, 2005

Колега, много благодаря за интересната лекция.

 
Evelina Mineva (X)
Evelina Mineva (X)  Identity Verified
Local time: 13:35
Greek (Ancient) to Bulgarian
+ ...
Според броя на думите Mar 24, 2005

Малко късно откликвам на тази дискусия и не знам дали има смисъл. Аз се занимавам с преводи в Гърция от 8 години. Тук е възприето стандартната страница да се определя според броя на думите. Една стандартна страница е 200 или 250 думи и цената на превода е на дума. Доколкото си спомням в обясненията за ползата и печалбата от прилагане на TRADO в сайта на фирмата-производителка се казва, че най-правилният метод за определяне цената на един превод е според броя на думите.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Стандартна страница. Брой символи на ред.






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »